JOHNNY DEPP'LE FİLM ÇEKMEYEN BEN YÖNETMENİM DEMESİN!

0 Просмотры
Издатель
Orkan Varan - Hazırlayan & Sunan
Erhan Özkantarcı - Yönetmen & Yapımcı
Utkan Başar - Görsel Tasarım & Yapımcı
9 haziran 1963te kentuckyde doğdu. Babası inşaat mühendisi annesi garsondu. Çocukluk yıllarında yerleşik düzeni olmadı, yaklaşık 20 kez taşındılar.

Kendisini daha çok sinema perdesinden tanıyoruz. Oyuncu olarak biliyoruz. Fakat sanat sepet işlerine ilk başta müzik aracılığıyla bulaşmış. Annesi 12 yaşında gitar olmuş küçük coniye. Sadece 3 sene sonra müzisyen olmaya karar verip okulu bırakmış. 2 hafta sonra pişman olup geri döndüğünde okul müdür hayalinin peşinden git delioğlan, seni geri alamam demiş. 5 sene sonra 20 yaşında the kids adlı grupla birlikte çalıyormuş. Annesi ve babası o dönem boşanmış. annesi robert palmer ile evlenmiş.depp üvey babasını Müzik yolcuğunda bir ilham olarak tanımlıyor. Daha 20 yaşındayken The kids Grubunun bassçısının kardeşiyle aşk yaşayıp evlendi. Bu evlilik sadece 3 yıl sürdü. Hayatı evlilik ve ilişkilerle dolu. Sürekli de bunlarla gündeme geliyor. Biz daha çok kariyerine ve başta sorduğumuz sorulara odaklanmaya çalışacağız. Bunlardan da kısaca bahsedicez.

Evliliği kısa sürmüş fakat müzik grubuyla olan ilişkisini olumsuz etkilemişti. Grup dağılınca oyunculuk yapmaya karar verdi. Ilk eşi lori anne makyözdü. Onun bağlantıları sayesinde nicolas cage ile tanışma fırsatı buldu. Korku klasiklerinin şahı elm sokağı kabusunda oynadı ve sinema sektörüne hızlı bir giriş yaptı. 1990a kadar muhtelif projelerde yer aldı. Bunların arasında oscar ödüllü oliver stone filmi platoon da vardı. 1984te başladık 1990a geldik, johnny depp 6 sene küçük rollerde ordan oraya savrulmuştu. Bir gün tim burton’dan telefon geldi. Meraba kardeşim ben tim burton, sen de edward scissorshand’sin dedi. Makas eller hem sinema tarihinde unutulmazlar arasına girecek, hem de depp’in kariyerinde bir kırılmaya sebep olacaktı.
Coni senaryoyu ilk okuduğunda bebek gibi ağladığını söylüyordu. Bu rol için 11 kilo vermişti. Kostüm diye her tarafı derilerle sarılmıştı. Rolden çıkmamak için çekim olmayan zamanlarda dahi beni lütfen serinletmeyin diyordu.

yönetmen Tim burton’la yıllar sürecek bir dostluğun temelleri atılmıştı. Bu dostluk tim burton’ın oğlu billy ray’in vaftiz babalığına kadar uzanacaktı. O dönemki sevgilisi winona ryder ile de evlenmişti. Ryder’ı stranger thingsten bilirsiniz diye düşünüyorum. winona, filmde oynamak için godfather 3ten gelen teklifi reddetmişti. Godfather videomuza da şurdan ulaşabilirsiniz. depp Winonanın aşkından koluna dövme yaptırmıştı. Dövme winona forever, yani sonsuza dek winona anlamına geliyordu. 4 sene sonra boşanınca ya bi bok yedik nası düzeltiriz diye düşünmüş olacak ki, dövmeyi vino forever olarak değiştirdi. Yani sonsuza dek şarap. Şarap tutkusu öyle boyutlara varmış ki eski eşi vanessa paradis ile saint tropez’de bağları varmış. Bir yandan da kendisi büyük içiciymiş. Yıllardır alkol ve uyuşturucu problemiyle boğuşuyor. Bu boğuşma da bir çok skandala sebep oluyor.

1990senesi depp’in kariyerinde makas eller ile hatırlanıyor, fakat yine aynı yıl vizyona giren ve izlemeye değer bulduğum cry-baby filmini de es geçmemek lazım. Oldukça eğlenceli bir film, burdan önermiş olalım. Alın bu bilgiyle ne yaparsanız yapın. Öyle bi başrol oyuncusu ki oynadığı 7filme isim veren karakteri oynamış. Cry-baby, bunlardan biri. Bu rol için jim carrey, tom cruise ve robert downey jr. düşünülmüş. Depp rolü kapmış. Normalde dansetmekten nefret edermiş fakat yönetmen onu bu film için ikna etmişti.

93e gelindiğinde benny&joonda oynamıştı. Yine soğuk mizacıyla çılgın bir karaktere hayat vermiş, beğeni toplamıştı. Bu filmde dublöre devredebileceği fiziksel komedi sahnelerini kendisi oynamıştı. Bu figürler alelade doğaçlamalar değildi. Buster keaton’ı model almış bir karakteri oynuyordu.

93te whats eating gilbert grape? Ile yine sinema tarihine geçecek bir yapımda yer almıştı. Kendisiyle çalışan yönetmen müptelası oluyordu. Bu filmin yönetmeni lasse hallström ile 2000de chocolat filmini yapacaktı.

Bu dönem the viper room adlı bir bar işletiyordu. Şu videomuzda anlattığımız joaquin phoneix’in kardeşi river phoneix bu barda kullandığı uyuşturucu yüzünden ölmüştü. Johnny depp bu sebeple uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanmıştı.. Mekanı kendi işlettiği süre boyunca yani 2004e kadar her yıl, river’ın öldüğü gün olan 31 ekimlerde kepenk kapatmıştı.

Makas eller ile başlayan 90lardaki depp fırtınası durulmuyordu. Sırf tim burton’ın oyuncusu değildi. Farklı sinema görüşüne sahip, farklı disiplinlerden gelen yönetmenlerle çalışıyordu. Emir kusturica’nın arizona dream’inde oynamıştı. Kusturica yakın dönemde netflixte yayınlanan, eski uruguay devlet başkanı mujicayı konu alan bir belgesel gibi birşey çekti. 90larda balkan ve dünya bağımsız sinemasına damga vurmuş bir yönetmendi. Amerikan rüyasını eleştirdiği arizona dream filminde oyuncu olarak depp ile çalışmak istemişti.
Категория
Популярное
Комментариев нет.